W Teatrze

    Wyjście do teatru łączy się ze spotkaniem z innymi, najczęściej nieznajomymi ludźmi. Dlatego w miejscach publicznych, takich jak teatr, należy przestrzegać zasad dobrego wychowania, aby nie przeszkadzać innym w przeżywaniu i podziwianiu sztuki.

Zachowanie podczas wystawianej sztuki

Podczas sztuki powinniśmy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi osobami, które przyszły do teatru. Dlatego szeleszczenie papierkami czy głośne jedzenie nie jest odpowiednim zachowaniem w teatrze ponieważ zakłóca przeżywanie sztuki innym widzom.

Nie powinno się także zbyt głośno szeptać ani tym bardziej rozmawiać podczas wystawianej sztuki, bo wyraźnie przeszkadzamy wszystkim osobom przybyłym do teatru. Jeżeli mamy ochotę podyskutować nieco o sztuce, zaczekajmy do jej końca i zróbmy to na zewnątrz.

Spóźnialscy

Podczas większych przedstawień spóźnialskich wpuszcza się do sali dopiero po przerwie, czasem uchyla się drzwi tak, aby spóźniona osoba mogła wejść do sali. Musi ona jednak pozostać z boku przez wzgląd na widzów, którym przeszkadzałoby krzątanie.

Jeżeli jednak spóźnieni zostalibyśmy wpuszczeni do sali, to muszą oni zachować się tak, aby inni widzowie na tym nie ucierpieli. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji naprawdę nie wypada szukać swojego miejsca przepychając się do środka rzędu, ale, o ile jest to możliwe, zająć miejsce z brzegu.

Strój do teatru

Dawniej wyjście do teatru było wielkim świętem, więc i strój był bardzo uroczysty. Dzisiaj ta zasada nie jest przestrzegana bardzo ryoryStycznie. Mimo wszystko jednak obranie do teatru nie powinno być naszym codziennym strojem, ponieważ nadal wyjście do teatru nie jest wydarzeniem codziennym.

Oklaski

W teatrze, w odróżnieniu od koncertów muzyki pop, nie klaszczemy podczas przedstawienia. Czekamy albo na przerwę albo na zakończenie sztuki, ponieważ możemy naszymi oklaskami przeszkadzać innym widzom.

W wypadku aplauzu musimy pamiętać o tym, że nie powinna być to reakcja wyłącznie jednej osoby, która zawzięcie trwa w swym oczarowaniu.

Są takie przedstawienia, podczas których się nie klaszcze, np. podczas przedstawień Męki Pańskiej czy koncertów żałobnych.

Jeśli dane przedstawienie wyraźnie nam się nie podobało, to nie okazujemy tego gwiżdżąc, ponieważ takim zamanifestowaniem dezaprobaty możemy zakłócić przeżywanie sztuki innym osobom znajdującym się w teatrze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz