Strój, ubranie

    W dzisiejszych czasach stosunek do ubrania ulega coraz większej liberalizacji. Choć „nie szata zdobi człowieka", to w dalszym ciągu są takie sytuacje, w których powinniśmy bez względu na naszą indywidualność dostosować się do ogólnie przyjętych norm dotyczących stroju. Dlatego uwagi zamieszczone poniżej tyczą się raczej sy. tuacji oficjalnych, takich jak ślub czy wystawne przyjęcie, nie odnoszą się natomiast do naszego stroju zakładanego na codzień.

Pierwsze wrażenie

Ogromne znaczenie w obcowaniu z innymi ludźmi ma nasz wizerunek. Szczególnie stykając się z dalszą, dawno nie widzianą rodziną czy poznając ludzi podczas oficjalnych przyjęć, pamiętajmy, że wciąż wywieramy na kimś „pierwsze wrażenie", które w znacznej mierze zależy od naszego ubioru. To wrażenie jest nierzadko najważniejsze i bardzo trudno je potem zmienić.

Kolory i wzory odpowiednie do typu urody

Przy wyborze odpowiedniej garderoby nie powinniśmy kierować się wyłącznie modą, ale przede wszystkim należy sprawdzić, czy dane wzory czy kolory będące w modzie pasują do sytuacji i naszej urody. I tak np. ubrania w duże wzory są najodpowiedniejsze dla szczupło wyglądających, wysokich ludzi, a im suknia bliższa ciału i większy wzór, tym bardziej podkreślony jest niski wzrost i krępa sylwetka.

W pastelowych kolorach bardzo dobrze wyglądają osoby o jasnych lub bardzo ciemnych włosach.

Prostota

Od pewnego czasu w strojach zarówno damskich jak i męskich panuje tendencja po puryzmu, zastępowania nadmiaru wzorów i dodatków jednolitością i stonowaniem. Ale uwaga, prosty strój musi być naprawdę świetnie skrojony i dopasowany, aby dana osoba dobrze w nim wyglądała. Bowiem brak jakichkolwiek dodatków uwypukli wszelkie niedoskonałości sylwetki.

Wszystko musi współgrać!

Zestawienie poszczególnych części garderoby jest zabiegiem niezmiernie trudnym i wiele mówiącym o naszym dobrym smaku. I tak, krawat mężczyzny powinien właściwie korespondować z kolorem jego koszuli, z kolei koszula powinna mieć pasujące do swego kroju spinki, a i skarpetki nie mogą odbiegać kolorystycznie od całości. Tak więc odpowiednie dobranie wszystkich części garderoby jest swoistym aktem twórczym i nie powinniśmy go lekceważyć.

Koszula

Koszula wygląda dobrze, jeśli jest odpowiednio dobrana nie tylko kolorem, ale i fakturą oraz fasonem Dobieramy ją w ten sposób, aby tworzyła z krawatem i resztą ubrania zharmonizowaną całość.

Koszula we wzorki lub kolorowa jest odpowiednia do ubrania pozostającego w jednym kolorze. Natomiast koszulę jednolitą, najlepiej pastelową, należy założyć do ubrania mającego wzorki.

Dobrze wyglądają koszule w tym samym kolorze, co reszta ubrania, ale w innym odcieniu. I tak do granatowego stroju pasuje błękitna koszula,zaś kremowa do brązowego.

Ważne jest, aby rękawy koszuli wystawały nieco spod marynarki, na jakieś 1-2 cm.

Krawat


Nie ma wyraźnych reguł mówiących gdzie i kiedy jesteśmy zobowiązani do założenia krawata, a kiedy muszki. Jest to więc każdorazowo nasz wybór.

Jeżeli już decydujemy się na założenie krawata, musimy pamiętać o tym, że nie pasuje on do każdego stroju. Oczywiście będzie świetnie wyglądał do koszuli wyjściowej, którą nosimy do garnituru lub sportowej marynarki, ale już przy sportowej koszuli w kratę krawat wygląda śmiesznie i niestosownie.

Dobór odpowiedniego krawata jest sztuką niezmiernie trudną, dla. tego dla ułatwienia sobie życia proponujemy przestrzeganie zasady mówiącej o tym, że spośród trzech elementów (ubranie, koszula krawat) tylko jeden może być w deseń. Mianowicie: jeżeli ubranie jest jednokolorowe a koszula jest w paski, to krawat także musi być jednokolorowy. Zaś jeżeli ubranie i koszula są jednokolorowe, to krawat powinien być we wzorki. Natomiast jeżeli zakładamy ubranie w paski to zarówno krawat jak i koszula powinny być jednokolorowe.

Chusteczki

W garderobie mężczyzny możemy wyróżnić dwa rodzaje chusteczek: ozdobne i praktyczne. Chusteczki ozdobne są mniejsze od praktycznych, wykonane są z jedwabiu lub batystu. Nosi się je w kieszonce ubrania wizytowego, spacerowego i w smokingu, zaś nie pasują raczej do ubrania sportowego. Najczęściej złożone są w trójkąt i na około centymetr wystają ponad kieszonkę.

Zwykłą chusteczkę do nosa nosimy albo w prawej wewnętrznej kieszeni marynarki albo w lewej kieszeni spodni. Choć nie jest ona wystawiona na zewnątrz, to także powinna być zawsze starannie złożona i wyglądać estetycznie.

Dodatki

Rzeczą tak samo ważną jak całe ubranie są dodatki. Pasek, apaszka czy torebka mogą często decydować o modnym wyglądzie całości. Bardzo ważne są też gustownie dobrane nakrycia głowy, które nadają kostiumowi określony styl, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Strój swobodny, ale schludny

Chociaż dzisiaj panuje wielka swoboda w doborze elementów garderoby, to nadal nie akceptuje się ubrania niedbałego. W obecnych czasach, nawet pomimo tak powszechnie panującej wolności, nikt nie będzie tolerował ubrania przepoconego, wytłuszczonego czy po prostu brudnego. Dlatego z liberalizacją zwyczajów w tym względzie nie należy przesadzać

3 komentarze:

  1. Nie patrzyłam nigdy na to, co wypada, ale to może dlatego, że wiem, jak warto się ubrać. Na przykład na ślub nie założę dresu. Ale też nie szaleję, kiedy kurtka na jesień nie będzie pasowała do na przykład wybranego stroju. Po prostu, tak jest i koniec, nie ma co przeżywać. Ważne, by było w niej ciepło.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis. Czekam na więcej. Polecam gorąco Przedszkole Pomarańczowa Ciuchcia https://pomaranczowa-ciuchcia.pl/ – świetna placówka dla najmłodszych.

    OdpowiedzUsuń