Taniec

    Umiejętność tańca jest bardzo ważna w kontaktach towarzyskich, jest częścią tzw. dobrego wychowania. Dlatego w dzisiejszych czasach tak rozpowszechnione są kursy nauki tańca, na które chętnie uczęszcza zarówno młodzież Jak i ludzie starsi.

Jak należy zapraszać do tańca?

Dawniej eleganckie zaproszenie do tańca wymagało od mężczyzny złożenia aż sześciu ukłonów, dzisiaj już nikt tego od partnera nie wymaga. Obecnie przyjęte jest, że mężczyzna proszący kobietę do tańca kłania się i zwraca z tą prośbą tylko do niej samej. Oczywiście nie należy całkowicie ignorować towarzystwa, w którym znajduje się pani, ale wystarczy poprzestać na uśmiechu i skinieniu głową w jego stronę.

Według starej etykiety mężczyzna miał obowiązek zatańczyć z każdą z obecnych na przyjęciu pań, dzisiaj już nie ma takiego wymogu. Jednak na prywatkach urządzanych w domu, jeden z pierwszych tańców należy zatańczyć z panią domu.

W czasie niewielkich zgromadzeń przyjęło się uważać, że mężczyzna powinien znać osobę, którą prosi do tańca. Jednak w czasie większych przyjęć można prosić o taniec osobę nawet sobie nie znaną, przedstawienie się przed tańcem w takich wypadkach także nie jest konieczne.

Dawniej było nie do pomyślenia, aby kobieta sama zaprosiła mężczyznę do tańca, chyba że było to tzw. białe tango. Dziś ta zasada nie jest przestrzegana. Kobieta może swobodnie prosić mężczyznę o taniec i nie musi być to mężczyzna jej znany.

Odprowadzanie na miejsce

Wszystko zależy od rodzaju zabawy tanecznej. Jeżeli jest to wytworny bal, na którym każdy ma swoje miejsce przy stole, wtedy obowiązkiem mężczyzny jest odprowadzenie kobiety na miejsce, trzymając jej dłoń lekko uniesioną.

Natomiast jeżeli jest to zwykła prywatka młodzieżowa i młodzi znajdują się na parkiecie przez większość czasu, to nie ma sensu za każdym razem odprowadzać partnerkę na miejsce tylko po to, aby za chwilę mogła ona znów przyjść na parkiet. Wyjątek stanowi wypadek, kiedy młody człowiek chciałby po zakończeniu tańca jeszcze chwilę porozmawiać z dziewczyną, wtedy należy trzymając jej dłoń lekko uniesioną odprowadzić ją na miejsce, w którym zamierzamy chwilę zostać.

Prowadzenie w tańcu

Jest to żelazna zasada, którą należy zapamiętać - w tańcu prowadzi mężczyzna. Nie ma nic gorszego niż widok prowadzącej w tańcu kobiety albo, co śmieszniejsze, widok tańczącej pary, która walczy ze sobą o to, kto będzie prowadził. Kobieta w tańcu powinna podporządkować się swojemu partnerowi bez względu na to, jak bardzo jest niezależna.

Styl tańca

Na wybór stylu tańca ma wpływ oczywiście muzyka, ale partner także powinien brać pod uwagę życzenia i umiejętności partnerki. Pod żadnym pozorem nie należy zmuszać osoby, z którą się tańczy do wykonywania figur, których nie zna albo na które zwyczajnie nie ma ochoty. W tańcu należy bowiem wykazać dużo taktu. Często ciasny lub niewygodny strój uniemożliwia wykonanie jakiejś figury, co taktowny partner także powinien wziąć pod uwagę.

Co z osobami nie tańczącymi?

Taniec nie jest przymusem ani obowiązkiem, dlatego nie należy namawiać osoby, która nie chce lub nie umie tańczyć do wyjścia na parkiet. Jeżeli chcemy koniecznie spędzić trochę czasu z taką osobą, możemy przecież przysiąść się do niej i chwilę pogawędzić. Bowiem zmuszanie osoby nie tańczącej do ciągłego odmawiania i tłumaczenia się jest wielkim nietaktem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz