Kwiaty

Kwiaty są bardzo uniwersalnym prezentem, który możemy stosować niemal na każdą okazję. Kwiatami możemy obdarować z okazji imienin, urodzin, ślubu, Dnia Nauczyciela, przy zapoznaniu z rodzicami dziewczyny. Kwiaty są doskonałym podarkiem, kiedy odwiedzamy chorego, należy jednak pamiętać o tym, że przy takich wizytach nie przynosimy kwiatów silnie pachnących.

Jakie kwiaty dajemy?

Istnieje zasada, że kwiaty cięte dajemy w nieparzystej liczbie, równie dobrze też możemy obdarować jednym ciętym kwiatem. Parzysta liczba kwiatów ciętych zarezerwowana jest na uroczystości żałobne.

Dawniej istniała reguła, że bukiet czerwonych kwiatów, zwłaszcza róż i goździków, może dać kobiecie tylko mężczyzna jej życia. Dzisiaj ta zasada nie jest tak rygorystycznie przestrzegana.

Na uroczystości żałobne przynosimy kwiaty cięte w parzystej liczbie, które mogą być przyozdobione ciemną wstążką. Istnieją też pewne uprzywilejowane gatunki kwiatów na tę okazję, w Polsce są to chryzantemy.

Kwiaty doniczkowe zamiast ciętych można przynieść jedynie komuś, kogo naprawdę dobrze się zna. W innym wypadku wręczenie kwiatów ciętych jest dużo bardziej bezpieczne.

Kto i komu wręcza kwiaty?

Zasadniczo kwiatów nie daje się mężczyznom, chociaż istnieją od tej reguły pewne wyjątki, np. nie ma nic niestosownego w kwiatach danych profesorowi, dziadkowi czy lekarzowi w dowód uznania.

Jeżeli kwiaty przynosi dziewczyna i chłopak lub małżeństwo, to zawsze mężczyzna wręcza bukiet pani domu, wyrażając jednocześnie szacunek. Jeżeli dana para przynosi ze sobą jeszcze jakiś prezent, to wręcza go kobieta. Wyjątek od tej zasady stanowią jednak imieniny czy urodziny gospodarza, jeśli wtedy chcemy obdarować go kwiatami, to wręcza je kobieta.

Jak wręcza się kwiaty?

Najważniejszą zasadą przy wręczaniu bukietu jest to, aby wręczać go kwiatami do góry, nigdy zaś łodygami.

Co zrobić z opakowaniem? Jeżeli kwiaty zawinięte są w papier, należy je odwinąć przed wręczeniem. Możemy to zrobić w przedpokoju, a papier zwinąć w kulkę i pozostawić na szafce. Natomiast kwiaty zapakowane w folię mają tę zaletę, że możemy je w niej wręczyć.

Witając się z gospodarzami trzymamy bukiet w lewej ręce, a następnie przekładamy do prawej i podajemy gospodyni. Kwiaty wręcza się w taki sposób, aby osoba przyjmująca bukiet mogła go sobie oprzeć na lewym ramieniu, ponieważ za chwilę uściskiem prawej dłoni będzie musiała za nie podziękować. Bukiet należy umieścić w dobrze widocznym miejscu, podkreślając w ten sposób życzliwy stosunek do ofiarodawców.

Wysyłanie kwiatów

Kwiaty możemy wysłać z okazji jubileuszu czy imienin, ale należy zrobić to w godzinach rannych tak, aby zostały dostarczone w okolicach południa. Powinniśmy do tak wysłanych kwiatów dołączyć naszą wizytówkę lub liścik z życzeniami.

Kwiaty można wysłać także z okazji zaproszenia na przyjęcie, dołączając liścik z zaproszeniem. Powinno się to zrobić na kilka godzin przed planowaną godziną rozpoczęcia tak, aby zaproszona osoba miała jeszcze czas na przygotowania.

Gdy chcemy jeszcze raz podziękować za przyjęcie, możemy wysłać gospodarzom kwiaty po jego zakończeniu. Na dołączonym bilecie wizytowym możemy napisać „Dziękuję za mile spędzony czas" lub „Serdecznie dziękuję".

Przechowywanie kwiatów

Jeżeli chcemy, aby nasze kwiaty długo zachowały świeżość, musimy o to należycie zadbać. Po pierwsze powinniśmy usunąć z wszystkie liście, które byłyby zanurzone w wodzie. Następnie obcinamy ukośnie koniec łodygi ostrym nożem i rozbijamy go młotkiem, po czym wstawiamy do wazonu z wodą o temperaturze pokojowej. Nie powinno się stawiać kwiatów w miejscach nasłonecznionych i w pobliżu kaloryferów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz