Prezenty

Prezenty dajemy z bardzo różnych okazji i są one jedną z najłatwiejszych form zrobienia komuś przyjemności. Upominek dawany z namysłem i rozwagą zacieśnia przyjaźnie i znajomości, zaś prezent ofiarowany bez przemyślenia może być nie lada kłopotem.

Kierować się gustem obdarowywanego

Bardzo wiele osób przy zakupie prezentu kieruje się przekonaniem, że to co podoba się im, musi podobać się wszystkim. Wybierając prezent dla danej osoby należy wczuć się w jej sytuację i kierować się jej gustem. Zasada ta powinna przyświecać każdemu wybierającemu się po prezenty. Największą bowiem przykrość sprawiają prezenty, z którymi obdarowana osoba nie wie, co ma począć np. flakon perfum, których nie znosi. Dlatego przez szacunek dla danej osoby, powinniśmy wykazać zainteresowanie jej gustem przy wyborze upominku.

Co to jest prezent idealny?

Nie ma jednej uniwersalnej definicji na idealny prezent. Ale na pewno jest to coś, co zawsze chcieliśmy mieć, ale sami sobie tego nie kupimy. Jest to także rzecz na tyle zbyteczna, że należy do świata luksusu, a jednak na tyle praktyczna, że służy nam na co dzień. Prezentu idealnego potrzebujemy, ale nie jest on tak oczywisty, że spodziewamy się go. Powinien być elegancko opakowany, ale jednocześnie dyskretnie, aby papier nie był ładniejszy od zawartości.

Niestosowne prezenty

Prezent niestosowny to taki, który dana osoba i tak miała sobie kupić, ponieważ jest on dla niej niezbędny.

I tak nie powinno się obdarowywać, zwłaszcza najbliższych, bardzo praktycznymi prezentami, jak ciepła bielizna na zimę czy komplet skarpet, ponieważ nie wprawią one w zdumienie i zachwyt obdarowywanej osoby, a raczej będą powodem rozczarowania.

Innym rodzajem niestosownego prezentu jest upominek zbyt drogi. Taki prezent jest zobowiązujący i wprawia raczej w zakłopotanie niż w zachwyt.

Prezent dla nauczyciela

Wyjątkowo nieeleganckie i krępujące dla nauczyciela są drogie, praktyczne prezenty np. komplet garnków czy zestaw bielizny pościelowej. Nauczyciela obdarowuje się najczęściej kwiatami, dobrą książką lub albumem. Są to drobne prezenty, które na pewno nie będą odebrane jako swoista „łapówka" i z całą pewnością ucieszą pedagoga.

Książki

Książka to znakomity i bardzo uniwersalny prezent na imieniny, urodziny czy z okazji dobrze zdanego egzaminu. Jednak przy wyborze odpowiedniej książki należy się kierować, podobnie jak w wypadku innych prezentów, gustem literackim osoby, dla której książka jest przeznaczona. Jeśli ktoś np. przez całe życie nie znosił horrorów, to nie próbujmy na siłę pokazywać atrakcyjności tego gatunku.

Obdarowując kogoś książką możemy dołączyć dedykację, jednak lepiej nie robić tego w bezpośrednio książce a zamieścić ją na ładnej, kolorowej kartce luźno włożonej do książki.

Opakowanie i cena

Pakowanie prezentów jest wielką przyjemnością i niezwykłą zabawą. Opakowanie prezentu jest bardzo ważne, niemal tak ważne jak sam prezent, ponieważ wyraża nasz stosunek do świata i osoby obdarowywanej. Np. prezent zapakowany pośpiesznie, byle jak, świadczy o naszym lekceważącym stosunku do osoby, dla której jest przeznaczony. Dlatego powinniśmy dołożyć starań nie tylko, aby nasz prezent był gustowny, ale i aby opakowanie świadczyło o naszym przywiązaniu do obdarowywanego.Cenę z prezentów należy usunąć, bowiem jej pozostawienie może być odczytane jako chwalenie się z powodu znacznego wydatku. Wyjątek stanowi prezent dla osoby bardzo bliskiej lub dla kogoś z rodziny, gdy nie jesteśmy pewni czy np. wybraliśmy odpowiedni rozmiar i dopuszczamy wymianę prezentu w sklepie. Jednak w wypadku dalszych znajomych cenę z prezentu usuwamy.

Rozpakowywanie

Zasady dobrego wychowania nakazują rozpakowanie prezentu zaraz po jego otrzymaniu w obecności ofiarodawcy. Odłożenie nie rozpakowanego prezentu jest bardzo niegrzeczne dla ofiarodawcy, który ma prawo poczuć się lekceważony. Upominek wypada od razu odwinąć i podziękować za niego słowami typu „Bardzo się cieszę" czy „Jakie to śliczne".

Jeżeli prezent kompletnie nas nie cieszy, staramy się nie okazywać ostentacyjnie rozczarowania, ale podziękować uprzejmie za podarek, by nie urazić ofiarodawcy.

Jedynie w wypadku wielkiego zgromadzenia, w czasie którego gospodarz musi zajmować się tak wieloma gośćmi na raz nikt nie oczekuje od niego, że będzie rozpakowywał prezenty zaraz po ich otrzymaniu. Może zrobić to w wolnej chwili lub już po zakończeniu przyjęcia.

Kartki do prezentów

Bardzo miłym zwyczajem jest dołączanie kartki do prezentów, zwłaszcza w sytuacjach kiedy spodziewana jest bardzo duża liczba upominków, np. z okazji ślubu. Kartka pomoże w zorientowaniu się, który prezent jest od kogo, co jest bardzo pomocne przy wysyłaniu podziękowania za podarek do ofiarodawców. Możemy więc dołączyć do prezentu naszą wizytówkę, ale z odręcznie napisanymi życzeniami albo mający bardziej intymny charakter list z życzeniami.


Drukowane kartki okolicznościowe

W dzisiejszych czasach, jeżeli sami nie mamy na tyle polotu, aby napisać własną kartkę, możemy kupić drukowane karty na niemalże wszystkie okazje (imieniny, urodziny, ślub, zdany egzamin). Jednak wysyłanie fabrycznie przygotowanych kart nie jest zbyt eleganckie. Jeśli jednak decydujemy się na nie, musimy zadbać o to, aby obok wydrukowanych życzeń znalazł się choćby mały dopisek wykonany przez nas odręcznie. Inaczej osoba, do której wysyłamy daną kartę, może pomyśleć, że robimy to zupełnie „hurtowo" i nie żywimy do niej jakiś głębszych, przyjacielskich uczuć.

Kiedy dziękować za prezenty?

Zawsze powinniśmy podziękować za otrzymane prezenty. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Wyrazić naszą wdzięczność możemy zaraz po otrzymaniu upominku lub po zakończeniu uroczystości w rozmowie bezpośredniej, telefonicznie lub listownie. Jednak do listownego podziękowania uciekamy się tylko w wypadku, gdy obdarowywany z jakiś powodów (np. z powodu bardzo dużej liczby gości) nie mógł podziękować każdemu z osobna.

Niezależnie od tego, jaką formę podziękowania wybierzemy, zawsze należy to uczynić, aby ofiarodawcy nie poczuli się zlekceważeni.

4 komentarze:

  1. A co, jeśli obdarowany poprosi o rachunek i poinformuje, że ma zamiar oddać nasz prezent?

    OdpowiedzUsuń
  2. A co, jeśli obdarowany poprosi o rachunek i poinformuje, że ma zamiar oddać nasz prezent?

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem super prezentem z pewnością są zegarki drewniane, które świetnie nadają się do noszenia na ręce, a nawet idealnie sprawdzą się jako ozdoba w domu np. na barku. Sam mam 3 takie zegarki i nie wyobrażam sobie, żebym miał założyć teraz spowrotem zwykły, metalowy zegarek.

    OdpowiedzUsuń