Stosunki z Sąsiadami - Savoir Vivre

     Żyjąc w jakieś społeczności, zawsze powinniśmy myśleć o ludziach, którzy nas otaczają. Dlatego niezależnie od tego, czy mieszkamy w domku jednorodzinnym czy też w bloku, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na naszych sąsiadów, aby nie naprzykrzać się im naszą obecnością.

Przeszkadzający hałas

Normalnie cisza nocna trwa od godz. 22.00 do 6.00, a nawet 7.00 rano, dlatego w tym czasie powinniśmy powstrzymać się od hałasów, których możemy uniknąć. Nie należy więc wtedy słuchać głośno muzyki, trzaskać drzwiami czy chichotać na klatce schodowej.

Czy to oznacza  jednak, że w czasie nie objętym ciszą nocną możemy zachowywać się tak głośno jak chcemy? Oczywiście nie. W budynkach mieszkalnych nie ma ani ścian, ani drzwi dźwiękoszczelnych, także wszyscy lokatorzy, chcąc nie chcąc, uczestniczą po trochu w życiu innych. I tak dla osoby odsypiającej drugą zmianę czy dla matki usypiającej niemowlę bardzo dokuczliwe będzie głośne trzaskanie drzwiami czy wesoły śpiew na klatce.

Jeżeli jednak spokój naruszany jest jednorazowo, np. przez czasowy remont czy imieniny raz do roku, nie należy interweniować, bowiem nie są to notoryczne hałasy.

Regulamin domowy

Wszyscy sąsiedzi zobowiązani są do przestrzegania regulaminu domowego, który może dotyczyć najróżniejszych spraw związanych z życiem danej społeczności np. mycia klatki schodowej czy okien. Sąsiad, który dopiero wprowadził się do danego domu powinien zorientować się, czy taki regulamin obowiązuje. Jeśli tak, zobowiązany jest dostosować się do niego.Uprzedzanie sąsiadów

Przed planowanym głośnym przyjęciem zawsze należy uprzedzić sąsiadów przynajmniej kilka dni wcześniej tak, aby mogli się do tego odpowiednio przygotować. Można to zrobić osobiście lub telefonicznie.

Obowiązek uprzedzania sąsiadów nie dotyczy wyłącznie mieszkańców bloków. Powinniśmy to zrobić także, jeżeli planujemy przyjęcie w ogrodzie czy za domem. Okażemy przez to szacunek naszyć sąsiadom.Jak powinien zachować się nowy sąsiad?

Przyjęty jest zwyczaj, że osoba, która dopiero co wprowadziła się do danego domu, powinna w imię dobrych stosunków przedstawić się mieszkającym od dawna sąsiadom. Nie musi być to wcale  oficjalna wizyta wymagająca rewizyty, ale może skończyć się na krótkiej pogawędce.

Klucze

Często życie w dobrych stosunkach z sąsiadami po prostu się opłaca. W wypadku długich wakacji czy wyjazdu służbowego możemy poprosić ludzi mieszkających obok nas, aby zaopiekowali się kwiatkami cz opróżnili skrzynkę na listy. Często też z powodu różnych niedoborów korzystamy z pomocy sąsiedzkiej, np. przy naprawie zamka. Dlatego ważne jest, abyśmy utrzymywali z nimi dobre stosunki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz