Zasady Picia Trunków

       Zasady picia trunków są przestrzegane rygorystycznie na bardzo uroczystych i wystawnych przyjęciach, dlatego warto je znać, aby nie popełnić gafy w obecności dużej ilości osób. Należy jednak pamiętać także o tym, że podczas wesołego spotkania z przyjaciółmi reguły te przestrzegane są zazwyczaj mniej rygorystycznie.

Otwieramy butelkę wina

Aby zapobiec wpadaniu okruchów korka do wina, należy wkręcić korkociąg w ten sposób, by korka nie przebić.

Gdy znajdujemy się w wytwornej restauracji, kelner najpierw nalewa odrobinę osobie zamawiającej, aby mogła ona sprawdzić, czy wino posiada odpowiednią temperaturę. Jeśli nie, możemy poprosić kelnera o ewentualne doprowadzenie trunku do pożądanej temperatury.

W karafkach podawane może być wino, które nie ma określonego rocznika ani marki. Natomiast lepsze wina powinny być podawane w oryginalnych butelkach.

Jak należy nalewać alkohol?

Napoje alkoholowe powinniśmy nalewać z prawej strony prawą ręką, ponieważ kieliszki znajdują się za talerzem, na prawo. Ręka podczas nalewania skierowana jest grzbietem do góry, butelkę zaś trzyma się na wysokości etykiety, ale w taki sposób, aby jej nie zasłaniać. W celu uniknięcia kapnięcia kropli wina na stół, przy zakończeniu nalewania obracamy butelkę w lewo.

Nalewając wino białe butelka powinna znajdować się ok. 5 centymetrów nad kieliszkiem, zaś wino musujące - ok. 10 cm. bo w ten sposób ułatwiamy powstanie pięknej „korony". Z tego jednak względu, że wina musujące się pienią, powinniśmy nalewać je w dwóch etapach - najpierw odrobinkę, a następnie dopełnić kieliszek.

Generalnie kieliszki napełnia się winem do 2/3 wysokości, co wiąże się ze starym obyczajem, kiedy przed wypiciem wylewano kilka kropel na ofiarę bogom. Jednak wina białego nalewa się nieco więcej niż czerwonego. Niemal do pełna nalewamy do kieliszków wódkę i likier. Natomiast w małej ilości wlewamy koniak, który ogrzewamy dłońmi przed wypiciem. Do połowy napełnia się szklanki z napojami. Koktajle zaś pijemy w szklankach, które są wypełnione nieco powyżej polowy.

Wyjątkowo, nalewając czerwone wino i szampan możemy wziąć kieliszek do ręki. co znacznie ułatwi nam wykonanie tego zadania.

W wypadku innych trunków kieliszek pozostaje na stole.

Stare roczniki czerwonego wina możemy nalewać trzymając szyjkę butelki tuż nad brzegiem kieliszka tak. aby nie wlać do kieliszka osadu z dna butelki. Możemy je także nalewać z koszyczka i postawić na stole w takim stanie, w jakim były przyniesione z piwnicy. Bowiem kurz i pajęczyna na butelce świadczą o wieku wina. Istnieje także zasada, że tego rodzaju trunki powinno otwierać się na godzinę przez wypiciem.

Wino nalewamy do kieliszka w momencie, gdy podane zostały poszczególne dania, ale jeszcze nie zaczęliśmy jeść.

Gospodarz pierwszą porcję wina nalewa do własnego kieliszka, aby mógł od razu sprawdzić, czy smak napoju jest odpowiedni. Gospodarz może też zaproponować pierwszy łyk któremuś z gości, jeżeli jest on znawcą, najpierw jednak musi w lać do własnego kieliszka ewentualne resztki korka.

Trzymanie kieliszków

Kieliszek z winem trzyma się zawsze za nóżkę, dotyczy to zwłaszcza szampana i białego wina - napojów oziębionych. Czerwone wino można ogrzać dłońmi, ale nie w momencie, kiedy zamierzamy podnieść kieliszek do picia. W czasie próbowania kieliszek możemy trzymać za stopkę, ponieważ wtedy najlepiej ocenimy kolor i aromat. Szklankę z piwem, jeżeli nie ma ucha, chwytamy za część środkową.

Jak pijemy poszczególne trunki?Jak pijemy poszczególne trunki?

Z pierwszym łykiem należy poczekać do momentu, aż gospodarz podniesie kieliszek wraz z toastem "za zdrowie gości".  Dopiero wówczas podnosimy własny kieliszek i pijemy łyk. W dalszej częsci uroczystości każdy pije już tak często, jak ma ochotę. Pierwszy toast można spełnić nawet napojami bezalkoholowymi, ale również wtedy należy pamiętać, aby poczekać na toast gospodarza.

Wina nie pijemy nigdy duszkiem, ale rozkoszujemy się nim sącząc małymi łyczkami. Wódkę natomiast pijemy jednym haustem choć możemy także wypić kieliszek na dwa razy. Po wypiciu wódki nie wykrzywiamy twarzy, dając do zrozumienia, że alkohol jest mocny, bo wygląda to nieelegancko. Małymi łyczkami pije się brandy i koniak

Temperatura trunków

Silnie chłodzimy wódkę, likiery oraz wermut i wina musujące. Wina białe powinny być lekko oziębione. Dla win czerwonych najlepsza jest temperatura pokojowa. Także koniak lubi pokojową temperaturę, ponieważ oziębiony traci swoje walory, jak smak i aromat.

Aperitif

Zanim goście zasiądą do stołu można ich, dla zaostrzenia apetytu, poczęstować aperitifem. Powinien być to trunek możliwie lekki, więc nie nadają się do tej roli wódka czy słodkie koktajle, ale np. wytrawny wermut, wytrawna lub półwytrawna sherry, gin z tonikiem, szampan lub jakieś wino musujące. Musimy pomyśleć też o aperitifie dla osób niepijących, mogą być to soki: grejpfrutowy lub pomidorowy. Aby nie wypełniać żołądka samym tylko alkoholem, możemy podać także paluszki, orzeszki czy migdały.

Aperitif nie powinien być podawany już przy stole, ale w innym pokoju, z chwilą przyjścia pierwszych gości, zaraz po powitaniu ich przez gospodarzy. Przybywający goście wraz z trunkiem wchodzą do pokoju, w którym przebywają już wcześniej przybyli, następują powitania, dlatego trunek powinniśmy trzymać w lewej ręce. Podczas oficjalnych przyjęć raczej nie zabiera się aperitifu ze sobą do stołu, natomiast podczas nieoficjalnych spotkań z przyjaciółmi można to zrobić.

Aperitif powinien trwać 15-20 minut. Ma on za zadanie zająć gości i pobudzić ich apetyt. Gospodarze natomiast w tym czasie witają gości i ustalają kto przyszedł, a na kogo należy jeszcze czekać. Po upewnieniu się, że wszyscy zaproszeni już przybyli, możemy zapraszać do stołu.

Digestif

Jest to wysokoprocentowy alkohol, który podaje się przy stole po zakończeniu jedzenia. Zgodnie z nazwą ma on ułatwić trawienie.

Najczęściej jest to koniak podawany razem z kawą, mogą być to także wódki owocowe, jak wiśniówka, malinówka

Degustacja win

Prawdziwi kiperzy zachowują cały skomplikowany obrządek związany z degustacją wina. Odrobinę trunku nalewa się do szklanki z ciemnego kryształu lub do dużego kielicha i przygląda się barwie. Aby wyczuć bukiet i aromat, należy zakręcić nieco kieliszkiem tak. aby wino zwilżyło ścianki. Następnie znawca, biorąc odrobinę wina na koniuszek języka, rozpoznaje kwaśność, gęstość i stężenie. Wino uznawane jest za zharmonizowane wtedy, kiedy nie dominuje w nim żaden smak. Następnie degustator bierze duży łyk wina i wypłukuje nim usta, aby nasycić wszystkie torebki smakowe. Znawca łyka wino powoli i głęboko, przy tym oddycha. Jednak rozpoznanie rocznika na podstawie przeprowadzonej degustacji jest umiejętnością właściwą jedynie osobom nielicznym, posiadającym wieloletnią praktykę.

Wina musujące i szampan

Nierzadko wina musujące zwane są szampanami. Podawane są do leserów, ale także w czasie śniadań i obiadów. Zawierają one od 8 do 11% alkoholu. Należy je pić w szerokich szampankach lub wysokich tutkach.

Koniak

Nazwa tego trunku pochodzi od francuskiego miasteczka Cognac Najsławniejsze firmy produkujące koniak to: Napoleon, Remy, Martell Camus, Courvoisier.

Butelka koniaku oznaczona gwiazdkami mówi nam o tym, że trunek ten dojrzewał 10-15 lat. Koniak najwyższej klasy oznaczony jest międzynarodowymi skrótami np. V.O. (very old) - dojrzewał dwadzieścia lat, V.S.O. (very superior old) - dojrzewał do dwudziestu pięciu lat i V.S.O.P. (very superior old pale) - dojrzewał trzydzieści lat i więcej.

Pije się go w kieliszkach-bombkach z małym otworem, co pomaga na długo zachować właściwy mu bukiet. Często kieliszki do koniaku są ogromne, ale trunku nalewa się do nich bardzo mało. Generalnie koniak bardziej się smakuje i wącha niż pije.

Wódka

Wódka zawsze powinna być bardzo schłodzona przed podaniem. Serwujemy ją tylko do zakąsek. Istnieją też wódki zwane damskimi, są to wódki słodkie, które pije się czasem zamiast likieru, do kawy.

Likier

Jest to aromatyzowany, dość mocny (ok. 40%) trunek. Na koniaku wytwarzane są likiery bardzo szlachetne. Kremami zwane są likiery o słodkim, delikatnym smaku i aromacie.

Likiery pijemy w małych, napełnionych do pełna kieliszkach podobnych do tych, w jakich pije się wódkę.

Whisky

Jest to mocny, bo 50% alkohol, który sprzedawany jest w dwóch odmianach popularnej (paroletnia) i znacznie starszej, która odróżnia się czarnym kolorem nalepki oraz napisem „Very Old Scotch Whisky", natomiast odmiana popularna ma żółtawą etykietkę. Najczęściej pije się whisky jako tzw. long drink z wodą sodową i lodem, rzadko w  formie czystej. Można podawać whisky po kawie i koniaku, na zakonczenie obiadu.

Gin

Zawiera od 39-45% alkoholu. Podobnie jak whisky, rzadko pije się go w czystej postaci, najczęściej zaś rozcieńczany jest z tonikiem i podawany w niskich szklankach z cytryną i lodem. Proporcje ginu i toniku zależą od indywidualnych upodobań.

Koktajle

Oryginalna pisownia to cocktail, nazwa pochodzi więc od angielskich słów cock (kogut) i tail (ogon).

Wyróżniamy dwa rodzaje koktajli: alkoholowe i bezalkoholowe, i Koktajle alkoholowe mogą składać się z ginu, wódki, wina, koniaku, wermutu oraz soków, mleka i przypraw nadających smak i kolor. Wszystko zależy od rodzaju przyrządzanego koktajlu, zawsze jednak należy pamiętać, aby przestrzegać proporcji podanych w recepturach. Koktajle bezalkoholowe składają się z soków owocowych, jaj i mleka. | Przygotowując koktajle bezalkoholowe mieszamy je przez potrząsanie (możemy je też przygotować w shakerze lub w mikserze) i podajemy dobrze schłodzone. Natomiast alkoholowe mieszamy łyżką tak, aby i wszystkie składniki utworzyły jednolitą masę. m Naczynie, w którym serwujemy koktajl, powinno być udekorowane np. kawałkiem cytryny lub kiwi. Przyjęło się także serwować | Koktajle razem z migdałami, paluszkami, oliwkami czy orzeszkami. Koktajl należy spożywać zaraz po przygotowaniu.

Piwo

 Najczęściej serwowane jest w sezonie letnim na przyjęciach koktajlowych. Najlepiej podawać jest je w temperaturze 8 - 10°C, ponieważ w niższej temperaturze traci pianę. Często razem z piwem podaje się ser pokrojony w kostkę.


Jaki trunek podaje się do jakiego dania?

    Zwyczaje doboru wina do potraw nie są jednakowe na całym świecie. Na przykład Anglicy, Włosi czy Francuzi piją czerwone wino do dań z mięsa białego, czego w Polsce się raczej nie praktykuje.

W Polsce do przystawek podaje się najczęściej wódkę lub wina wytrawne, do ryb, dań z jaj i potraw z tzw. owoców morza najlepiej pasuje białe wino wytrawne. Drób, dziczyznę, wołowinę czy baraninę, słowem mięso czerwone podaje się z czerwonym wytrawnym winem, natomiast mięso białe (cielęcinę, indyka) serwuje się z winem białym.Do kawioru pasuje wódka lub szampan, razem z deserem zaś podaje się szampan, miód pitny lub porto, a do kawy likier lub koniak.

Należy pamiętać o tym, że są dania, do których nie podaje się żadnych win np. sery śmietankowe, sałaty z sosem octowym, czekoladki i kwaskowate owoce.

Istnieje też zasada, że jeżeli dodaliśmy do jakiejś potrawy odrobinę wina (np. do sosu), to ten sam gatunek powinniśmy wystawić na stół.

Szampan jest bardzo częstym trunkiem na uroczystościach, należy jednak pamiętać, że świętujemy nim jedynie uroczystości radosne.

Kolejność podawania trunków

Istnieje kilka zasad rządzących doborem trunków. I tak wino białe podajemy zawsze przed czerwonym, a wytrawne przed słodkim. Nie powinno się podawać żadnych słodkich win pomiędzy winem białym a czerwonym. Jeżeli chcemy zaserwować wina słodkie, to powinniśmy to uczynić po czerwonym lub białym winie wytrawnym.

Trunki podane podczas aperitifu nie powinny być później podawane do obiadu lub kawy. Nie serwujemy szampana pomiędzy winem białym i czerwonym, a zawsze przed lub po nich. Nie powinniśmy też zapomnieć o napojach bezalkoholowych dla osób, które nie mogą lub nie chcą pić alkoholu.

Toasty

Toasty są nieodłącznym elementem wszelkich uroczystości. Dawniej istniała zasada, że jedynie mężczyźni mogą wznosić toasty. Dziś jest ona już nieaktualna powinniśmy pamiętać, że pierwszy toast należy zawsze do gospodarza, który wygłasza go stojąc. Inni goście natomiast w tym czasie zajmują pozycje siedzące. Po wygłoszeniu toastu gospodarz bierze do ręki pełny kieliszek i trąca się nim z głównym gościem, najbliższymi sąsiadami a następnie przebiega wzrokiem po wszystkich uczestnikach obiadu. Po wypiciu łyka odstawia kieliszek i siada na miejsce. W tym momencie goście siedzący obok siebie trącają się kieliszkami.

Nie powinno się wznosić toastów podczas jedzenia posiłków. Najlepszym momentem jest chwila po zjedzeniu dania mięsnego a przed podaniem deseru i szampana. Jeżeli podczas danej uroczystości jest więcej toastów, to należy je wznosić w przerwach między daniami. Toast można wznieść szampanem, winem, ale nie powinno się tego robić wódką.

Osoby niepijące

Do alkoholu nie powinno się namawiać. Jeżeli dana osoba nie ma ochoty lub nie może pić alkoholu, należy to uszanować i nie nękać jej ciągłymi namowami.

11 komentarzy:

 1. Cześć. Bardzo ciekawy blog prowadzisz. Widać, że przykładasz się do tematu. Właśnie takiego poradnika szukałem. Szukając znalazłem też kilka rad na temat kultury picia alkoholu. Trzeba pić z umiarem, wiedzieć co robić, żeby się nie upić. Upijanie się do nieprzytomności a dnia kolejnego szukanie metody na kaca jest niekulturalne. Alkohol jest dla ludzi ale pod warunkiem, że jest spożywany z umiarem. Bartek

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam wiele lat ale napewno duzo skorzystalem. Dobrze opracowane.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedna mała uwaga - wino czerwone też podaje się schłodzone, jednak mniej niż pozostałe wina. Kiedy powstawały opisywane przez Autora zasady temperatura pokojowa wynosiła w porywach 18 stopni Celsjusza i to jest górna granica temperatury serwowania złożonych, strukturalnych czerwonych win, lżejsze czerwone wina serwuje się schłodzone nawet do 12-stu stopni w zależności od charakteru danego egzemplarzu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Akapit o whisky to straszna bzdura.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się, niestety...
   tylko cysta ewentualnie z kroplą wody, nie za zimna

   Usuń
 5. Zastanawiam się nad pewnym zwyczajem... Obserwuję młodego człowieka, który po wypiciu każdego kieliszka wódki, unosi go w powietrze, niemal do wyprostowanej ręki, po czym energicznie opuszcza kieliszek na stół. Wygląda to tak, jakby chwalił się pająkom na suficie, że wypił ;-) Ciekawi mnie, co to za maniera, czy ma to jakąś ogólnie znaną historię, czy może to tik nerwowy? :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. dla mnie tylko wytrawny, dobry wybór mają w Warszawie w Domu Szampana

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeżeli chodzi o whisky, to trunek ten nie powinien być podawany w tradycyjnych szklankach. Wiele osób uważa to za brak dobrego gustu :). Ja whisky serwuję w niskich szklankach, które swego czasu zakupiłam na https://duka.com/pl/jedzenie-i-serwowanie-potraw/naczynia-do-serwowania-napojow/szklanki. Na ogół szklanka do whisky powinna być niska oraz okrągła. Takie naczynie jest bowiem idealne do degustacji tego alkoholu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

  OdpowiedzUsuń