Kultura Osobista - Savoir Vivre

Czym jest kultura osobista?

Kultura osobista jest cechą, którą nabywa się w wyniku ciągłej pracy nad sobą przez całe życie. Jest ona pewną trwałą właściwością, określa zachowanie człowieka niezależnie od czasu, miejsca i okoliczności.

Co składa się na kulturę osobistą?

Na pojęcie kultury osobistej składa się wiele elementów. Jednym z nich jest ogłada towarzyska, czyli umiejętność prowadzenia rozmowy, pozdrawiania, zachowania się przy stole.

Także wygląd zewnętrzny jest ważnym elementem kultury osobistej. Czyste ubranie, starannie uczesane włosy niezwykle dużo mówią

O człowieku, który swoim schludnym wyglądem wyraża szacunek wobec drugiej osoby i wobec samego siebie. Nie można jednak w dążeniu do bycia człowiekiem kulturalnym poprzestać jedynie na wyglądzie
i ogładzie towarzyskiej.

Może najważniejszym nawet wyróżnikiem osoby kulturalnej jest jej stosunek do drugiego człowieka. Życzliwość wobec innych, poszanowanie godności zarówno własnej, jak i osób ze swojego otoczenia, odpowiedzialne podejście do pracy czy dążenie do stworzenia dobrej atmosfery w domu i wśród znajomych, to także cechy człowieka kulturalnego.

Wiedza z wielu różnorodnych dziedzin, takich jak literatura, historia, sztuka, technika także zawiera się w pojęciu kultury osobistej. Człowiek kulturalny powinien brać udział w życiu kulturalnym — zwiedzać wystawy, czytać wartościowe książki, słuchać muzyki, aby móc przyswoić sobie dorobek minionych pokoleń i tak zdobytą wiedzę móc wykorzystać w życiu codziennym. Bowiem człowiek poprzez udział w kulturze staje się wrażliwszy i poszerza swoje horyzonty myślowe.

   Widzimy więc jak wiele elementów składa się na pojęcie kultury osobistej i że nie możemy tego pojęcia sprowadzać wyłącznie do schludnej powierzchowności i dobrego zachowania się w towarzystwie.

6 komentarzy:

 1. Rola kultury: jak wiele trzeba, aby osiągnąć ideał. Dobre zachowanie w końcu zawsze jest mile widziane ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niezmiernie cieszę się, że znalazłam w Poznaniu takie miejsce jak Akademia Królowej Jadwigi, ponieważ pragnę aby moja córka była damą i kierowała się w swoim życiu wartościami, które są dla mnie są wyznacznikiem kulturalnej i inteligentnej osoby, a niestety dla dzisiejszej młodzieży jakby mniej ważne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moze lepiej zeby ona sie kierowala wartosciami ktore sa dla niej wazne?...

   Usuń
 3. W tych czasach musiałam sobie przypomnieć co to kultura bo bardzo mi to przeszkadzało więc wróce do tego jak zostałam wychowana☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Ile człowiek musi się starać, żeby być dobrym człowiekiem. Samo słowo dzień dobry, dziękuję i przepraszam to za mało. Trzeba jeszcze pamiętać o wyglądzie i ogólnym zachowaniu wobec innych osób.

  OdpowiedzUsuń